Swapy všude
Můžeme se donekonečna bavit o tom, jak vybírat kvalitní oblečení z první i druhé ruky, kupovat etické výrobky a propagovat recyklaci. Pokud se ale budeme vyhýbat tématu všudypřítomné nadprodukce, nikam se rozumně nepohneme. I proto jsme v roce 2016 začaly organizovat swapy a rozhodly se zaměřit na těch 70* procent oblečení, které zůstává nevyužité v domácnostech. Jak je možné, že současné odhady tvrdí, že máme dostatek textilu pro dalších šest generací? Jak jsme se sem dostali? I tato bezvýchodnost byla hnacím motorem našich akcí v podobě, v jaké je znáte doteď.
Na naší swapové cestě jsme si nesčetněkrát uvědomily, jak důležité jsou organizace jako INCIEN, které problém řeší i z druhé strany. Po čase se přidaly další a mezi nimi i naši parťáci z České federace nábytkových bank a reuse center, s nimiž jsme otestovaly koncept Reuse dnů mimo Prahu. A povedlo se! Na akce dorazilo 6 000 lidí a zpět do oběhu se v rámci swapů vrátilo přes 2,5 tuny věcí**. Pro skvělý ohlas regionálních pořadatelů se i letos propojujeme v rámci SWAP FESTIVALU 2025, kde se zapojí i fantastická místa napříč republikou.
A tak budou swapy snad už všude, pravidelně a napořád. Proč je to dobré, si rozebereme v dalším postu. Zatím si pro odlehčení přečtěte:
8 vedlejších účinků swapu, o kterých byste měli vědět (berte s rezervou, i když…)
*Podle výzkumů nosíme jen asi 30 % oblečení, které vlastníme. Zbytek zůstává nevyužitý, přestože se ročně vyrobí přibližně 100 miliard kusů oblečení. A jen jedno bavlněné tričko spotřebuje při výrobě 2 700 litrů vody – tolik, kolik člověk vypije za dva a půl roku. Swapy jsou tak jednou z cest, jak tento nesmyslný cyklus zpomalit.
**Přiložená fotka je z povedéno Reuse dne v Jaroměři, kde Tomáš Mrkvica aka Recy Upcy koná reuse zázraky. Na Divokole vidíte spoluzakladatelku Swap Prague Lucii Poubovou a spoluzakladatelku Reuse federace Jitku Hofmanovou v jejich přirozeném prostředí.