Swapni barvu
Všechny články | 7. 4. 2025

Snímek obrazovky 2025-04-07 v 9.35.32

SWAPY BUDOU VŠUDE

 Swapy všude

Můžeme se donekonečna bavit o tom, jak vybírat kvalitní oblečení z první i druhé ruky, kupovat etické výrobky a propagovat recyklaci. Pokud se ale budeme vyhýbat tématu všudypřítomné nadprodukce, nikam se rozumně nepohneme. I proto jsme v roce 2016 začaly organizovat swapy a rozhodly se zaměřit na těch 70* procent oblečení, které zůstává nevyužité v domácnostech. Jak je možné, že současné odhady tvrdí, že máme dostatek textilu pro dalších šest generací? Jak jsme se sem dostali? I tato bezvýchodnost byla hnacím motorem našich akcí v podobě, v jaké je znáte doteď.

Na naší swapové cestě jsme si nesčetněkrát uvědomily, jak důležité jsou organizace jako INCIEN, které problém řeší i z druhé strany. Po čase se přidaly další a mezi nimi i naši parťáci z České federace nábytkových bank a reuse center, s nimiž jsme otestovaly koncept Reuse dnů mimo Prahu. A povedlo se! Na akce dorazilo 6 000 lidí a zpět do oběhu se v rámci swapů vrátilo přes 2,5 tuny věcí**. Pro skvělý ohlas regionálních pořadatelů se i letos propojujeme v rámci SWAP FESTIVALU 2025, kde se zapojí i fantastická místa napříč republikou.

A tak budou swapy snad už všude, pravidelně a napořád. Proč je to dobré, si rozebereme v dalším postu. Zatím si pro odlehčení přečtěte:

8 vedlejších účinků swapu, o kterých byste měli vědět (berte s rezervou, i když…)

  • Pravděpodobně se z vás stane swap expert s instinkty divokého lovce, který okamžitě na swapu vyčmuchá hedvábný top i vlněný svetr a zmocní se ho než řeknete swap.
  • Na druhou stranu se dost uklidníte, protože zjistíte, že všeho je všude dost, swap je důsledek všudypřítomné nadprodukce, víme :)) takže vás to hodí do chillu.
  • Při pohledu na fast nebo ultra-fast fashion se budete cítit jako satan při pohledu na krucifix. Nehty na nohou se vám zkroutí a z nosu a uší vám začne vycházet dým vonící po spáleném polyesteru.
  • Začnete být alergičtí na polyester a další svetry z akrylu, kterých je všude plno a které jste si vy sami donesli z Václaváku z obchodu, jehož jméno nechcete už nikdy vyslovit.
  • Začnete se ptát kámošů, odkud mají oblečení, jen abyste slyšeli názvy fashion řetězců, kterým se společně zasmějete hned, až je přesvědčíte, že je třeba to obřadně odnést do textilního kontejneru za použití rukavic či grilovacích kleští.
  • Poté si koupíte si tkalcovský stav a začnete tkát své vlastní látky.
  • Na tyto textilie začnete pěstovat kopřivy a len u babičky a dědy na zahradě.
  • Místo Netflixu budete koukat jen na Krtečka a kalhotky a vycvičíte si mravence, aby vám tkali látky za vás a na výletě se pokusíte přesvědčit čápa na komíně, aby vám nalámal len. 

*Podle výzkumů nosíme jen asi 30 % oblečení, které vlastníme. Zbytek zůstává nevyužitý, přestože se ročně vyrobí přibližně 100 miliard kusů oblečení. A jen jedno bavlněné tričko spotřebuje při výrobě 2 700 litrů vody – tolik, kolik člověk vypije za dva a půl roku. Swapy jsou tak jednou z cest, jak tento nesmyslný cyklus zpomalit.

**Přiložená fotka je z povedéno Reuse dne v Jaroměři, kde Tomáš Mrkvica aka Recy Upcy koná reuse zázraky. Na Divokole vidíte spoluzakladatelku Swap Prague Lucii Poubovou a spoluzakladatelku Reuse federace Jitku Hofmanovou v jejich přirozeném prostředí.