Pokud existuje jeden snímek, který byste si měli nejen o Vánocích odpustit, je to Buy Now. Jinak je možné, že vezmete všechny dárky a odnesete je v horším případě hned na poštu a pošlete zpět, v lepším případě těm, kterým k něčemu budou.
A proč v horším případě zmiňujeme posílání zpět? Pokud to totiž nevíte, vrácené věci z e-shopu, hlavně levnější oblečení, se ne vždy znovu prodají.
Známá kauza Amazon, H&M…
Amazon ve svých skladech ve Velké Británii vyřadil miliony výrobků, včetně elektroniky a domácích potřeb, přestože mnohé z nich byly nové nebo vrácené, ale stále použitelné. Stejně tak společnosti Nike, Burberry a H&M čelily v minulosti reakcím kvůli pálení nebo likvidaci neprodaného zboží, aby zabránily jeho dalšímu prodeji na černém trhu nebo ochránily hodnotu své značky. A to je jen to, co se provalilo…
Reakce se dostavuje, svět se probírá
Ve Francii již platí zákon, který zakazuje ničení neprodaného zboží, včetně elektroniky a textilu, s povinností věnovat ho charitám nebo k dalšímu využití. Tento přístup inspiroval návrhy na širší implementaci v rámci EU.
Buy Now
Ve zmiňovaném snímku Buy Now na Netflixu září mezi jinými bývalý ředitel Adidasu, UX designérka Amazonu nebo vývojář Oculus. Ti vám popisují, jak budovali kariéru v těchto korporacích a nikdy nepřemýšleli nad tím, že zakoupené věci vlastně ani nejde vyhodit, protože tu už s námi budou navždy… Happy together.
Když v jedné části filmu dostanete informaci, že se každý den vyhodí 13 milionů telefonů, není vyloučeno, že váš svět zažije středně těžký otřes. Nejhorší jsou asi vizualizace věcí, které „vylézají“ z mrakodrapů v krajině New Yorku a ilustrují množství odpadu, které reálně vzniká. Protože jak si má člověk představit 13 milionů iPhonů?
Doslova příliv textilu
Jakmile se jednou naučíte číst mezi řádky marketingových prohlášení, otevře se vám nový svět. V obchodech H&M najdete box, kam můžete přinést své nechtěné oblečení, a oni ho za vás pěkně zrecyklují. Jenže nedávno se prokázalo, že vrácené oblečení se ne vždy daruje nebo recykluje – nejpravděpodobněji skončí na afrických obřích skládkách textilu, kde představuje lokální ekologickou katastrofu.
Nadprodukce, nadprodukce, nadprodukce
V reakci na nesmyslnou nadprodukci nejen textilu vznikla v říjnu iniciativa „hora textilního odpadu“ na Náměstí Republiky. Čtyři tuny oblečení na pražském náměstí ilustrovaly problém textilního odpadu a množství, které vyprodukuje průměrná čtyřčlenná rodina.
Jasně, že jsme si dělali srandu. Koukněte na film Buy Now a dejte nám, prosím, vědět, jak jste ho strávili a jestli vám něco z toho leží v žaludku.
A co se dá dělat hned teď?
autor článku: Kristýna Holubová